Dyskopatia - leczenie

lekarze specjaliści > Dyskopatia > Dyskopatia - leczenie

Specjaliści Radzą

Dyskopatia - leczenie

zdjecie
Dyskopatia jest jedną z najczęstszych schorzeń kręgosłupa. Jest to choroba krążka międzykręgowego (dysku), która charakteryzuje się nieprawidłowym przemieszczeniem jądra miażdżystego z jednoczesną utratą jego kształtu. Przemieszczenie to spowodowane jest najczęściej patologią pierścienia włóknistego.

W zależności od stopnia zaawansowania dyskopatii wyróżnia się trzy okresy chorobowe:
a) protruzja krążka międzykręgowego (przepuklina), wysunięcie dysku z zachowaniem ciągłości ściany pierścienia włóknistego,
b) ekstruzja krążka międzykręgowego, wysunięcie dysku z przerwaniem ciągłości ściany pierścienia włóknistego,
c) sekwestracja krążka międzykręgowego, ściana pierścienia włóknistego rozerwana przez tkankę wewnątrzdyskową która uległa oddzieleniu od dysku.

Źródłem bólu są uszkodzone struktury pierścienia włóknistego a następnie struktury nerwowe uciskane przez przemieszczające się elementy krążka międzykręgowego. Uciskane struktury nerwowe są źródłem bardzo silnego bólu, promieniującego wzdłuż przebiegu nerwu (np. rwa kulszowa, ramienna).

Do powstawania dyskopatii przyczyniają się długotrwałe, niewielkie, statyczne (np. nieprawidłowa postawa), lub krótkotrwałe, duże, dynamiczne (np. nieprawidłowe dźwignięcie) obciążenia mechaniczne. Nie należy lekceważyć nawet niewielkich dolegliwości mogących wskazywać na wystąpienie dyskopatii, takich jak: ból w obrębie kręgosłupa, pośladka lub nogi. Badania dowodzą, że w większości przypadków, w których ból ustąpił samoistnie (bez podjęcia specjalistycznego leczenia), występuje wysokie ryzyko nawrotu. W wymienionych przypadkach, prawdopodobieństwo nawrotu sięga aż 90%. Dyskopatia z zachowaniem ciągłości ściany pierścienia włóknistego poprzez prawidłowo prowadzoną fizjoterapię jest wyleczalna. W naszym ośrodku stosujemy najnowsze metody z zakresu fizjoterapii tj. uznana na całym świecie metoda McKenzie, PNF, terapia manualna, SET. Uzupełnieniem metod jest unikatowy system ćwiczeń Tergumed oraz aparat do trakcji w ruchu dla odcinka lędźwiowego Vertetrack oraz dla odcinka szyjnego Cervico 2000.

AMED Górnośląskie Centrum Medycyny i Rehabilitacji

zobacz więcej

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl